Udostępnij...

pb_foto6Ponieważ otrzymuję od Was dużo pytań postanowiłem umieścić odpowiedzi na najczęstsze z nich w tym wpisie.  Oczywiście jeśli ktoś zadaje mi pytanie  to zawsze odpowiadam mu na nie bezpośrednio.

  1. Czy mogę pozwać bank w zakresie umowy, która się już skończyła (np. zbyłem nieruchomość i oddałem kredyt)? Odpowiedz brzmi oczywiście TAK! Roszczenia z tytułu umowy już zamkniętej można oczywiście podnosić. Skarżymy wówczas bank o nadpłatę, jaką uczyniliśmy w  trakcie trwania umowy. Powództwo takie ma takie same szansę powodzenia jak powództwo w zakresie umowy trwającej. Ważne tylko aby roszczenie nie było przedawnione  – w uproszczeniu i zazwyczaj – starsze niż 10 lat.
  2. Czy w pozwie zbiorowym będę mógł podnieść wszystkie swoje roszczenia (np. ubezpieczenie NWW, zwrot spreadu i przewalutowanie)?  Niestety nie. Pozew zbiorowy musi dotyczyć tych samych roszczeń u wszystkich uczestników. W praktyce szuka się osób, które mają to samo roszczenie przeciwko temu samemu bankowi. Jest praktycznie niemożliwe znaleźć kilkadziesiąt osób, które maja po 2 czy 3 typy roszczeń tożsamych a następnie jeszcze je ujednolicić. Dlatego zbiera się grupy do pozwów zbiorowych w konkretnej sprawie np. “przewalutowania”. Jeśli ktoś ma kilka roszeń to lepiej wystąpić indywidualnie.
  3. Czy pozew indywidualny jest droższy niż zbiorowy? Niekoniecznie. Po analizie konkretnej umowy i ustaleniu wartości przedmiotu sporu będę mógł przedstawić każdemu z Was indywidualnie kalkulację kosztów. Poza tym indywidualnie jest szybciej niż zbiorowo (zazwyczaj) więc trzeba również zastanowić się nad kosztem Waszego czasu poświęconego na spór.
  4. Czy moje dane są bezpieczne? Pytanie to dotyczy sytuacji, w której przysyłacie mi Swoje umowy i przekazujecie mi swoje dane. Dane są w 100% bezpieczne! Wykonuję zawód radcy prawnego i obowiązuje mnie bezwzględna tajemnica zawodowa. Dane te nie zostaną nigdy nikomu udostępnione oraz użyte do jakiegokolwiek innego celu. Moje dalsze działanie w Waszym imieniu wymaga udzielenia mi pełnomocnictwa i zawarcia umowy. W umoie jest zawsze doprecyzowane do czego wolno mi użyć te dane – np. do sporządzenia pozwu.

Na koniec kilka słów o komentowaniu. Jestem bardzo wdzięczny za wszystkie komentarze. Staram się na nie na bieżąco odpowiadać. Nie będę jednak tolerował jakiegokolwiek hejtu, wulgaryzmów oraz obrażania kogokolwiek. Każdy kto tak komentuje wystawia komentarz przede wszystkim sobie. Takie komentarze będą natychmiast kasowane.